Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.
В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов и Снежана Велинова.
Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.
Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.
Тя добави, че баща й винаги е бил творчески
Дни на корейската култура ще се проведат за поредна година на 3 и 4 септември в Бургас.
За тях съобщават организаторите от Посолството на република Корея в България и домакините им в морския град - Регионална библиотека “Пейо К. Яворов“ и Културен център “Морско казино“.
Събитието, което преминава през София, Пловдив, Созопол и Варна с различна програма, обикновено представя различни аспекти от корейската култура като танци, музика, храна, игри, спортове и образование.
В Бургас програмата на 3 септември ще започне със среща и разговор на тема образование в Република Корея и разяснение какво представлява Глобалната корейска стипендия (Global Korea Scholarship, GKS), която предоставя възможност на студенти от цял свят да следват в корейски висши учебни заведения.
В същия ден в библиотеката е предвидена и среща с Цветелина Бор
Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.
На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна.
Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември.
В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Калимера Враца“.
Инициативата се организира от Община Враца и е втора от поредицата, които общината планува да реализира през следващите месеци, обясни кметът Калин Каменов. Първата под надслов „Бонджорно, Враца“ се проведе в края на август.
„Тя изненада всички, дори и мен, колегите, търговците, ресторантьорите, кафенетата и магазините. Показахме как с почти никакво финансиране можем да се обедним всички и да направим нещо, което никой не е предполагал, че може да се случи. И да напълним града с хора, колкото и на първи юни не е имало“, каза Калин Каменов и допълни, че всички са спечелили от събитието, затова подобни ще се провеждат всеки месец, в няколко дни.
<
Над 40 художници от страната подредиха творби в „Есенен салон“ в ямболската Арт галерия „Стойчев“.
Експозицията показва повече от 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони.
На откриването тази вечер присъстваха десетки ценители на изкуството и художници, както и заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.
Изложбата събира целия колорит на есента, пречупен през погледа на талантливите български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
„Съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на света около нас“, допълни той.
Куратор на изложбата е художникът Сашо
Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива.
Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано.
Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия“, когато брат й Еди я води на концерт. „Слушахме Каунт Бейси. Това беше първият ми концерт в Париж.“ По това време Силви Вартан вече е записала първата си плоча. Влиянието на Еди Вdртан е голямо – той е джаз музикант и благодарение на него бъдещата звезда на стила „йе-йе“ открива Майлс Дейвис и Ела Фицджералд.
Силви Вартан става известна едва на 17 години, след записа на първата си плоча Panne d`essence, когато е още ученичка. Фотографите я обграждат на излизане от училище. В крайна сметка пеенето надделява над всичко останало: „Директорката помоли родителите ми да ме оставят вкъщи. Исках да стана комедийна актриса, да уча в консерватория. Но малко по малко започна да ми харесва да пея.“
Силви Вартан и покойният Джони Холидей са емблематична двойка в музиката и в живота през 60-те години. Запознанството им е благодарение на Еди Вартан, а мястото е зала „Олимпия“. Джони е най-голямата звезда на френската музика. През 1963 г. двамата са на турне във Франция и участват във филма D`où viens-tu, Johnny? („Откъде идваш, Джони“). Малко по-късно обявяват годежа си по радиото.
В началото изобщо не можах да повярвам какво ми се случва, казва Мария Илиева по повод дуета й с Джо Лин Търнър.
„Той е световна звезда, истинско вдъхновение за мен и милиони меломани. Огромна чест за мен е такъв изпълнител да обърне внимание на изкуството ми и да ме покани да запишем дует. Това е сбъдната мечта. Безкрайно се вълнувам и нямам търпение да ви представим Forever“, коментира българската певица.
„Гордея се да обявя колаборацията ми с невероятната българска изпълнителка и истинска суперзвезда – Мария Илиева. От много време се възхищавам на таланта и се надявах, че един ден ще можем да работим заедно. Ето, че този ден дойде. Не можех да избера по-добър партньор, с който да разпространим любов и обединение в свят, който има нужда от това сега, повече от всякога”, написа Дж
Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.
Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.
Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.
Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията.
Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.
В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс
Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.
В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.
Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.
Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к
Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова.
Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".
"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова.
Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празни
Българската етно джаз формация “Аутентик” (Outhentic) завладя публиката на 16-тото издание на Международния джаз фестивал в Кайро. Билетите за концерта им в емблематичната зала “Юърт хол” на Американския университет на площад “Тахрир” бяха разпродадени дни преди събитието.
“Изключително жизнена, пълна с млади хора страна. Виждах блясъка в очите им, което допълнително ни окуражава да правим това, което правим,” каза ръководителят на групата Живко Василев - един от най-виртуозните кавалджии в България, композитор и педагог.
Той основава “Аутентик” през 2012 година заедно Райна Василева - вокал и перкусии. През 2018 г. към тях се присъединяват китаристът Борислав Илиев и барабанистът Стоил Иванов. На концерта в Кайро с групата дебютира Ана Родригез на виолончело.
“Аутентик&rdqu
Силвия Вартан продава милиони плочи и е най-продаваният артист във Франция след Елвис Пресли. Тя и Холидей привличат огромни тълпи в концертните зали през 60-те и 70-те години. Но не всичко е розово – до 1970 г. дивата преживява две тежки автомобилни катастрофи, а в звездния брак се появяват трудности. Вартан и Холидей се развеждат през 1980 г.
През 1990 г. Силви Вартан изнася концерт в НДК в София. Това е първото й посещение в България, след като напуска страната през детските си години. През 2001 г. умира брат й Еди. Смъртта му става повод за голяма професионална пауза. През есента на 2004 г. тя започва отново да записва песни и да изпълнява джаз балади.
Силви Вартан има две деца – певецът Давид Холидей е плод на любовта й с Джони Холидей, а дъщеря й Дарина е осиновена през 1997 г., когато Вартан вече е омъжена за втория си съпруг, американския продуцент Тони Скоти. Холивудският актьор Майкъл Вартан е неин племенник – син на брат й Еди.
В началото на 2024 г. френските медии съобщават, че Вартан ще напусне окончателно сцената. Последните й концерти са насрочени за ноември тази година в зала „Дом дьо Пари“ в Париж.