NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Биография: Силви Вартан
5922
Авансцена

Биография: Силви Вартан

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз. Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо

| 15 Август 2024, 09:57 ч.
Биография: Силви Вартан
Биография: Силви Вартан
Снимка © DFA

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.  

Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор

Квартет "Корназов/Дюпа“, „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър излизат на сцената на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в курортен комплекс Боровец в последната вечер на събитието, съобщават организаторите. 

Музиката на Георги Корназов (тромбон), Армел Дюпа (пиано), Васил Хаджигрудев (контрабас) и Атанас Попов (барабани) дават воля на въображението, мелодиите и хармониите в авторската си изпълнения, с които завладяват публиката. 

След тях на сцената излиза групата „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър. Това е първата концертираща група, достигнала до финала на „Великобритания търси таланти“.  

„Джайв eйсис“ се е утвърдила като номер едно джайв и суинг формация в родината си.  Секстетът изнася средно по 300 концерта на година и работи с музиканти като Ван Морисън и Кийли Смит, посочват организаторите на събитие

Франсис Форд Копола, Майкъл Дъглас, Натали Портман...Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, който в продължение на половин век представя изгряващи филмови таланти от другата страна на Атлантическия океан, ще посрещне множество звезди през септември, за да отпразнува 50-годишнината си, предаде АФП. 
       
Година след като 49-ото му издание се лиши  от голям брой гости заради историческата стачка в Холивуд, кинофестивалът в Довил ще отпразнува 50-годишнината си със стил от 6 до 15 септември.
       
Почетният гост Майкъл Дъглас, филм за чиято кариера ще види публиката, ще даде началото на проявата. Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи последния си филм "Мегалополис". 

Почетни награди ще получат носителката на "Оскар" Натали Портман ("Леон", "V като Вендета", "Черен лебед"),

В средата на годината вече се очертават някои тенденции в музиката - има глобален ръст на стрийминга, латино музиката е най-бързо развиващият се жанр в стрийминга в САЩ, увеличение бележи и издаването на албуми на различни физически носители, съобщи Асошиейтед прес.

Глобалната музикална индустрия премина прага от един трилион стрийма с най-бързото темпо досега в рамките на календарна година, установи докладът до средата на 2024 г. на Luminate, компания за анализ и данни за развлекателната индустрия. През 2023 г. този праг е достигнат десет дни по-късно.

Глобалният стрийминг е нараснал с 15,1 на сто до 2,29 трилиона аудио стрийминга on-demand, докато по същото време миналата година този показател е бил 1,99 трилиона.

Навсякъде по света хората стриймват повече музика, а в САЩ латино музиката се е превърнала в най-бързо нарастващия стрийминг жанр, с 15,1 на сто ръ

Българската комедия, позната от света на "Тик-ток", "Русалки" е най-гледаният филм в уикенда, в който притежаващата една трета от киносалоните у нас верига пусна билети по пет лева за всички заглавия, сочат обобщените данни от киносалоните. Тийнейджърската история за момичета и момчета и проблемите им, има вече 38 277 зрители и 245 080 лева приходи.

На втора позиция е "Бийтълджус Бийтълджус" с Майкъл Кийтън в главната роля. Филмът на Тим Бъртън, продължение на историята му от 1988 година, е вече втора седмица в кината и е събрал 24 410 зрители и 208 257 лева от билети.

Трето място заема втората премиера от миналия петък - "Мълчанието е злото", риймейк на едноименния датски трилър на семейство Тафдръп. Как се стига запознанството на американско и британско семейства да се превърне в кошмар, са разбрали 12 294 зрители, а приходите са 70 798 лева.

Анимацията "10 ж

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия“, когато брат й Еди я води на концерт. „Слушахме Каунт Бейси. Това беше първият ми концерт в Париж.“ По това време Силви Вартан вече е записала първата си плоча. Влиянието на Еди Вdртан е голямо – той е джаз музикант и благодарение на него бъдещата звезда на стила „йе-йе“ открива Майлс Дейвис и Ела Фицджералд. 

Силви Вартан става известна едва на 17 години, след записа на първата си плоча Panne d`essence, когато е още ученичка.  Фотографите я обграждат на  излизане от училище. В крайна сметка пеенето надделява над всичко останало: „Директорката помоли родителите ми да ме оставят вкъщи. Исках да стана комедийна актриса, да уча в консерватория. Но малко по малко започна да ми харесва да пея.“

Силви Вартан и покойният Джони Холидей са емблематична двойка в музиката и в живота през 60-те години. Запознанството им  е благодарение на Еди Вартан, а мястото е зала „Олимпия“. Джони е най-голямата звезда на френската музика. През 1963 г. двамата са на турне във Франция и участват във филма D`où viens-tu, Johnny? („Откъде идваш, Джони“). Малко по-късно обявяват годежа си по радиото. 

Творчеството показва артиста от всичките му страни и, за да бъде истинско, музиката трябва да е свързана с най-съкровената лирика, извираща от душата.  Това казва което Емели Санде, цитирана от „Жокер медия“ – организатор на първия й концерт в София.

През 2011 г. тя е обявена за най-обещаващ нов талант от критиката на британските музикални награди. Година по-късно взима две статуетки „Брит” – за най-добра британска изпълнителка и за най-добър албум, а през 2017 г. прибавя още две такива награди.

На 26 години Емели Санде подобрява рекорда на Beatles за най-много поредни седмици в топ 10 на британската класация за албуми. Нейният дебютен албум Our Version Of Events е в класацията 63 седмици. Дотогава най-дълго време в топ 10 е бил албумът Please Please Me – 62 седмици (1964) .

Санде има изда

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Лили Иванова получи огърлие „Златен век“ от Министерство на културата на концерта си във Велико Търново. То й бе връчено от служебния министър Найден Тодоров за нейните заслуги към българската музика, която както той посочи, е немислима без нея.

Да бъде човек на концерт на Лили Иванова е като да открие четирилистна детелина, каза министър Тодоров. Вярвам, че всеки един от вас, подобно на мен, има някакъв свиден спомен в сърцето си, който, по един или друг, начин свързва с някоя от песните на Лили, добави той.

Найден Тодоров каза също, че „присъдата“ за всички българи ще бъде, че сме живели в „златния век“ на Лили Иванова. Той направи връзка с песента „Присъда“, която бе последното изпълнение за вечерта.

Лили Иванова каза, че за нея е чест да чуе по свой адрес такива хвалебствия. „Не зная дали ги заслужавам“, каза още тя, което предизвика аплодисментите на публи

Балетният спектакъл „Дон Кихот“ ще бъде поставен на сцената на Бургаската опера на 30 юни от 19:00 часа за откриването на Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

В главните роли на Китри и Базил ще бъдат Кристина Чочанова и Симеон Атанасов, който е носител на първа награда от конкурса през миналата година. От почти две години постановката не е била на бургаска сцена поради факта, че изисква сериозен артистичен капацитет, уточниха от пресцентъра на Държавна опера - Бургас.

„Дон Кихот“ е под режисурата на Галина Калчева, а хореографията е на Мариус Петипа и Александър Горски. По сценографията е работил Иван Токаджиев, а по декорите - Яна Дворецка. Асистент-режисьор на постановката е Лина Пеева. 

В спектакъла ще се включат и възпитаниците на балетните класове на Музикалното училище "Проф. Панчо Владигеров" – Бургас. 

На 1 юл

„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.

На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.

По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата

Силвия Вартан продава милиони плочи и е най-продаваният артист във Франция след Елвис Пресли. Тя и Холидей привличат огромни тълпи в концертните зали през 60-те и 70-те години. Но не всичко е розово – до 1970 г. дивата преживява две тежки автомобилни катастрофи, а в звездния брак се появяват трудности. Вартан и Холидей се развеждат през 1980 г. 

През 1990 г. Силви Вартан изнася концерт в НДК в София. Това е първото й посещение в България, след като напуска страната през детските си години. През 2001 г. умира брат й Еди. Смъртта му става повод за голяма професионална пауза. През есента на 2004 г. тя започва отново да записва песни и да изпълнява джаз балади.

Силви Вартан има две деца – певецът Давид Холидей е плод на любовта й с Джони Холидей, а дъщеря й Дарина е осиновена през 1997 г., когато Вартан вече е омъжена за втория си съпруг, американския продуцент Тони Скоти. Холивудският актьор Майкъл Вартан е неин племенник – син на брат й Еди.

В началото на 2024 г. френските медии съобщават, че Вартан ще напусне окончателно сцената. Последните й концерти са насрочени за ноември тази година в зала „Дом дьо Пари“ в Париж. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Авансцена
5922
Авансцена

Биография: Силви Вартан

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти.Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо.

| 15 Август 2024, 09:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Силви Вартан
Биография: Силви Вартан
Снимка © DFA

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.  

Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор

Квартет "Корназов/Дюпа“, „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър излизат на сцената на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в курортен комплекс Боровец в последната вечер на събитието, съобщават организаторите. 

Музиката на Георги Корназов (тромбон), Армел Дюпа (пиано), Васил Хаджигрудев (контрабас) и Атанас Попов (барабани) дават воля на въображението, мелодиите и хармониите в авторската си изпълнения, с които завладяват публиката. 

След тях на сцената излиза групата „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър. Това е първата концертираща група, достигнала до финала на „Великобритания търси таланти“.  

„Джайв eйсис“ се е утвърдила като номер едно джайв и суинг формация в родината си.  Секстетът изнася средно по 300 концерта на година и работи с музиканти като Ван Морисън и Кийли Смит, посочват организаторите на събитие

Франсис Форд Копола, Майкъл Дъглас, Натали Портман...Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, който в продължение на половин век представя изгряващи филмови таланти от другата страна на Атлантическия океан, ще посрещне множество звезди през септември, за да отпразнува 50-годишнината си, предаде АФП. 
       
Година след като 49-ото му издание се лиши  от голям брой гости заради историческата стачка в Холивуд, кинофестивалът в Довил ще отпразнува 50-годишнината си със стил от 6 до 15 септември.
       
Почетният гост Майкъл Дъглас, филм за чиято кариера ще види публиката, ще даде началото на проявата. Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи последния си филм "Мегалополис". 

Почетни награди ще получат носителката на "Оскар" Натали Портман ("Леон", "V като Вендета", "Черен лебед"),

В средата на годината вече се очертават някои тенденции в музиката - има глобален ръст на стрийминга, латино музиката е най-бързо развиващият се жанр в стрийминга в САЩ, увеличение бележи и издаването на албуми на различни физически носители, съобщи Асошиейтед прес.

Глобалната музикална индустрия премина прага от един трилион стрийма с най-бързото темпо досега в рамките на календарна година, установи докладът до средата на 2024 г. на Luminate, компания за анализ и данни за развлекателната индустрия. През 2023 г. този праг е достигнат десет дни по-късно.

Глобалният стрийминг е нараснал с 15,1 на сто до 2,29 трилиона аудио стрийминга on-demand, докато по същото време миналата година този показател е бил 1,99 трилиона.

Навсякъде по света хората стриймват повече музика, а в САЩ латино музиката се е превърнала в най-бързо нарастващия стрийминг жанр, с 15,1 на сто ръ

Българската комедия, позната от света на "Тик-ток", "Русалки" е най-гледаният филм в уикенда, в който притежаващата една трета от киносалоните у нас верига пусна билети по пет лева за всички заглавия, сочат обобщените данни от киносалоните. Тийнейджърската история за момичета и момчета и проблемите им, има вече 38 277 зрители и 245 080 лева приходи.

На втора позиция е "Бийтълджус Бийтълджус" с Майкъл Кийтън в главната роля. Филмът на Тим Бъртън, продължение на историята му от 1988 година, е вече втора седмица в кината и е събрал 24 410 зрители и 208 257 лева от билети.

Трето място заема втората премиера от миналия петък - "Мълчанието е злото", риймейк на едноименния датски трилър на семейство Тафдръп. Как се стига запознанството на американско и британско семейства да се превърне в кошмар, са разбрали 12 294 зрители, а приходите са 70 798 лева.

Анимацията "10 ж

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия“, когато брат й Еди я води на концерт. „Слушахме Каунт Бейси. Това беше първият ми концерт в Париж.“ По това време Силви Вартан вече е записала първата си плоча. Влиянието на Еди Вdртан е голямо – той е джаз музикант и благодарение на него бъдещата звезда на стила „йе-йе“ открива Майлс Дейвис и Ела Фицджералд. 

Творчеството показва артиста от всичките му страни и, за да бъде истинско, музиката трябва да е свързана с най-съкровената лирика, извираща от душата.  Това казва което Емели Санде, цитирана от „Жокер медия“ – организатор на първия й концерт в София.

През 2011 г. тя е обявена за най-обещаващ нов талант от критиката на британските музикални награди. Година по-късно взима две статуетки „Брит” – за най-добра британска изпълнителка и за най-добър албум, а през 2017 г. прибавя още две такива награди.

На 26 години Емели Санде подобрява рекорда на Beatles за най-много поредни седмици в топ 10 на британската класация за албуми. Нейният дебютен албум Our Version Of Events е в класацията 63 седмици. Дотогава най-дълго време в топ 10 е бил албумът Please Please Me – 62 седмици (1964) .

Санде има изда

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Лили Иванова получи огърлие „Златен век“ от Министерство на културата на концерта си във Велико Търново. То й бе връчено от служебния министър Найден Тодоров за нейните заслуги към българската музика, която както той посочи, е немислима без нея.

Да бъде човек на концерт на Лили Иванова е като да открие четирилистна детелина, каза министър Тодоров. Вярвам, че всеки един от вас, подобно на мен, има някакъв свиден спомен в сърцето си, който, по един или друг, начин свързва с някоя от песните на Лили, добави той.

Найден Тодоров каза също, че „присъдата“ за всички българи ще бъде, че сме живели в „златния век“ на Лили Иванова. Той направи връзка с песента „Присъда“, която бе последното изпълнение за вечерта.

Лили Иванова каза, че за нея е чест да чуе по свой адрес такива хвалебствия. „Не зная дали ги заслужавам“, каза още тя, което предизвика аплодисментите на публи

Балетният спектакъл „Дон Кихот“ ще бъде поставен на сцената на Бургаската опера на 30 юни от 19:00 часа за откриването на Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

В главните роли на Китри и Базил ще бъдат Кристина Чочанова и Симеон Атанасов, който е носител на първа награда от конкурса през миналата година. От почти две години постановката не е била на бургаска сцена поради факта, че изисква сериозен артистичен капацитет, уточниха от пресцентъра на Държавна опера - Бургас.

„Дон Кихот“ е под режисурата на Галина Калчева, а хореографията е на Мариус Петипа и Александър Горски. По сценографията е работил Иван Токаджиев, а по декорите - Яна Дворецка. Асистент-режисьор на постановката е Лина Пеева. 

В спектакъла ще се включат и възпитаниците на балетните класове на Музикалното училище "Проф. Панчо Владигеров" – Бургас. 

На 1 юл

„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.

На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.

По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата

Силви Вартан става известна едва на 17 години, след записа на първата си плоча Panne d`essence, когато е още ученичка.  Фотографите я обграждат на  излизане от училище. В крайна сметка пеенето надделява над всичко останало: „Директорката помоли родителите ми да ме оставят вкъщи. Исках да стана комедийна актриса, да уча в консерватория. Но малко по малко започна да ми харесва да пея.“

Силви Вартан и покойният Джони Холидей са емблематична двойка в музиката и в живота през 60-те години. Запознанството им  е благодарение на Еди Вартан, а мястото е зала „Олимпия“. Джони е най-голямата звезда на френската музика. През 1963 г. двамата са на турне във Франция и участват във филма D`où viens-tu, Johnny? („Откъде идваш, Джони“). Малко по-късно обявяват годежа си по радиото. 

Силвия Вартан продава милиони плочи и е най-продаваният артист във Франция след Елвис Пресли. Тя и Холидей привличат огромни тълпи в концертните зали през 60-те и 70-те години. Но не всичко е розово – до 1970 г. дивата преживява две тежки автомобилни катастрофи, а в звездния брак се появяват трудности. Вартан и Холидей се развеждат през 1980 г. 

През 1990 г. Силви Вартан изнася концерт в НДК в София. Това е първото й посещение в България, след като напуска страната през детските си години. През 2001 г. умира брат й Еди. Смъртта му става повод за голяма професионална пауза. През есента на 2004 г. тя започва отново да записва песни и да изпълнява джаз балади.

Силви Вартан има две деца – певецът Давид Холидей е плод на любовта й с Джони Холидей, а дъщеря й Дарина е осиновена през 1997 г., когато Вартан вече е омъжена за втория си съпруг, американския продуцент Тони Скоти. Холивудският актьор Майкъл Вартан е неин племенник – син на брат й Еди.

В началото на 2024 г. френските медии съобщават, че Вартан ще напусне окончателно сцената. Последните й концерти са насрочени за ноември тази година в зала „Дом дьо Пари“ в Париж. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.